Školní vzdělávací program

 

 

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM

PRO PŘEDŠKOLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ

 

 

 

SE SKŘÍTKEM DO SVĚTA

POZNÁNÍ

 

 

 

 

MŠ Olbramkostel

 

 

 

Září 2009

Platnost od 1. 9. 2009

Aktualizace k 1. 9. 2013

 

 

 

Zpracovala ředitelka MŠ Hana Ježková

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obsah Školního vzdělávacího programu

 

Strana

 

  1. Identifikační údaje o MŠ……………………………………….3

  2. Obecná charakteristika školy…………………………………..4

  3. Podmínky vzdělávání…………………………………………..5

  4. Organizace vzdělávání…………………………………………9

  5. Charakteristika vzdělávacího programu……………………….12

  6. Vzdělávací obsah……………………………………………....15

  7. Vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami a

dětí mimořádně nadaných……………………………………...23

  1. Evaluační systém……………………………………………....24

 

 

Přílohy: 1. Plán kulturních akcí

2. Organizační řád – pracovní doba

3. Školní řád

- režim dne

4. Provozní řád

- provozní řád hřiště MŠ

- provozní řád školní jídelny

5. Vnitřní řád školy

6. Plán dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků

7. Plán provozních porad

8. Plán pedagogických porad

9. Kritéria pro stanovení osobního ohodnocení

10. Pracovní náplň učitelky MŠ, katalogové zařazení

11. Pracovní náplň uklízečky MŠ, katalogové zařazení

12. Pracovní náplň účetní MŠ

13. Systém prezentace školy a PR

 

Ad.2) Organizační řád školy – Směrnice

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Identifikační údaje o škole

 

Název vzdělávacího programu:

Školní vzdělávací program pro předškolní vzdělávání

,, SE SKŘÍTKEM DO SVĚTA POZNÁNÍ‘‘

 

Projednáno v pedagogické radě dne 31. 08. 2009

čj. 126 ze dne 31. 08. 2009

Platnost dokumentu od 1. 09. 2009

Aktualizace k 1. 9. 2013

 

Adresa školy: Mateřská škola Olbramkostel, okres Znojmo

příspěvková organizace

Olbramkostel 69

671 51 Kravsko

 

Název zřizovatele: Městys Olbramkostel

Olbramkostel 69

671 51 Kravsko

 

Počet tříd: 1

Kapacita školy: 22 dětí, od 1. 9. 2010 navýšena kapacita dětí na 28,

Školní jídelna – kapacita 31 strávníků

 

Personální obsazení – ředitelka MŠ: Hana Ježková

Učitelka MŠ: Vendula Pláňková

 

provozní zaměstnanci: uklízečka Alena Šandová

 

 

 

 

Telefonní spojení do MŠ – 515 255 268

Mobilní telefon – 607 905 140

 

 

Program byl zpracován ve školním roce 2008/2009 a bude každým rokem aktualizován.

Aktualizace k 1. 9. 2013

 

 

 

 

 

  1. Obecná charakteristika školy

 

Mateřská škola Olbramkostel je jednotřídní škola s celodenním provozem, a to od 630 – 1600 hod., s kapacitou 28 dětí, ve věku 3 – 6 let. Kapacita školní jídelny na 31 strávníků.

Od 1. 1. 2003 je mateřská škola v právní subjektivitě jako příspěvková organizace, jejím zřizovatelem je městys Olbramkostel. Původní mateřská škola se nacházela v části budovy tehdejšího MNV, která se stala postupem času nevyhovující. Proto byla v roce 1971 postavena jednopodlažní budova pro mateřskou školu a obecní úřad. Nově vybudovaná mateřská škola je v provozu od roku 1975.

Škola je umístěna v přízemí jednopodlažní budovy ve středu vesnice, v její těsné blízkosti se nachází zahrada s poměrně zastaralým tělovýchovným a herním vybavením a buňkou pro uskladnění hraček.

V přední části budovy se nachází ředitelna, prostorná chodba, s níž sousedí sociální zařízení pro děti i personál. V boční části chodby je umístěna šatna dětí, sousedící se světlou, prostornou hernou s možností vytváření dětských koutků. Vedle ní je umístěna lehárna pro děti, na ni navazuje tělocvična, vybavená dobrým tělovýchovným nářadím.

Za hernou se nachází světlá, prostorná jídelna s výdejním okýnkem přímo do kuchyně, v níž se připravují obědy pro děti z MŠ, a také pro ostatní občany obce, která však nepatří k MŠ, ale je v pronájmu pana Spáčala, která zajišťuje pro MŠ veškeré stravování, včetně pitného režimu pro děti.

Budova je v poměrně dobrém stavu, je vytápěna plynovým topením. Koncem roku 2011 došlo k výměně oken, zateplení celé budovy a novému nátěru budovy.

Vzhledem k tomu, že se jedná o vesnickou mateřskou školu umístěnou ve středu vesnice, je zde poměrně značná možnost vycházek do okolí. Ve spodní části vesnice je umístěno fotbalové hřiště, za ním rozsáhlý rybník Neplech, na jehož konci se rozkládá turistický kemp, na který navazuje nádherný les. Další les i rozlehlý rybník se rozprostírají i za horní částí vesnice, ovšem k těmto je nutno přejít hlavní silnici, což někdy bývá dost velký problém. Nedaleko mateřské školy se nachází obecní dětské hřiště se spoustou dětských atrakcí a malým parčíkem, umožňujícím dětem různé pohybové aktivity. K pěkným vycházkám vybízejí i různé cestičky a zákoutí vesnice, dále pak polní cesty obíhající tuto vesnici.

 

 

 

  1. Podmínky vzdělávání

 

Sedm základních podmínek, které je třeba při vzdělávání dodržovat je legislativně vymezeno. Patří k nim:

 

Ad.1/ Věcné podmínky – MŠ má dostatečně velké prostory a uspořádání vyhovující skupinovým i individuálním činnostem dětí. Hygienické prostory však byly poměrně zastaralé, nevyhovující navýšení počtu dětí, z toho důvodu byla v průběhu prázdnin roku 2010 provedena rekonstrukce celé umývárny a WC, vymalování herních i vstupních prostor MŠ, natření dětských lehátek. Dle potřeby dochází průběžně k běžným údržbám i vymalování MŠ.

 

Nábytek je uspořádán tak, aby si děti mohly samy hračky brát a zase je uklízet, vybavení hračkami i pomůckami odpovídá počtu dětí i jejich věku, některé hračky jsou již značně zastaralé a opotřebované, a proto je postupně a průběžně obnovujeme a doplňujeme novými. Děti se podílejí svými výtvory na úpravě a výzdobě interiéru školy.

 

Na budovu MŠ navazuje prostorná, svažitá zahrada se vzrostlými stromy, pískovištěm a chatkou na úklid venkovních hraček a zastaralými nevyhovujícími průlezkami. Tato zahrada je ovšem velmi špatně přístupná, neboť děti musí procházet čtyřmi zamykatelnými dveřmi, bez možnosti použití WC. Máme přislíbenu úpravu školní zahrady a zakoupení nových průlezek a herních prvků.

Aktualizace: Na jaře loňského školního roku došlo k úpravě zahrady mateřské školy, byly zlikvidovány nevyhovující průlezky, starý sud sloužící jako zahradní chatka a nepořádek ve spodní části zahrady, byla upravena jízdní dráha pro auta a koloběžky, zhotovena nová zahradní chatka pro děti a přemístěna houpačka na vhodnější místo. Zahradu ještě nutno dovybavit dalšími herními prvky, ovšem postupně a vzhledem k finančním možnostem zřizovatele nebo sponzorů.

 

Ad.2/ Životospráva – Dětem je poskytována plnohodnotná a vyvážená strava, je zachována vhodná skladba jídelníčku, děti mají stále k dispozici dostatek tekutin – je dodržován pitný režim a mezi jednotlivými pokrmy jsou dodržovány vhodné časové intervaly.

Dětem je nabízeno poměrně značné množství zeleniny a ovoce jak při svačinkách, tak i jako přílohy k hlavnímu jídlu.

 

Velká prostorná třída s možností vytváření různých herních koutků, umožňuje dětem dostatek pohybu, k tomu slouží i přilehlá tělocvična vybavená různým tělovýchovným nářadím.

Je zajištěn pravidelný denní rytmus a řád, který je v dostatečné míře flexibilní tak, aby umožňoval organizaci přizpůsobit potřebám a aktuální situaci.

Děti mají dostatek volného pohybu, dbáme na dodržování střídání činností (biorytmu potřeby dětí), respektujeme individuální potřebu aktivity, spánku i odpočinku jednotlivých dětí. Vhodný odpočinek dětí nabízí i stávající lehárna s nově vyměněnými matracemi, přikrývkami, polštářky a novým barevným povlečením, splňujícím veškeré hygienické normy. Dodržujeme dostatečnou délku pobytu venku vzhledem ke klimatickým podmínkám.

 

Ad.3/ Psychosociální podmínky – Snažíme se, aby atmosféra ve třídě byla vždy pozitivní a podmínky přizpůsobené individuálním i vývojovým potřebám předškolních dětí tak, aby se děti cítily spokojeně, jistě a bezpečně. Všechny děti mají ve škole stejná práva a možnosti i stejné povinnosti. Dostatek volnosti a osobní pohoda je vyvážena s nezbytnou mírou omezení vyplívající z nutnosti dodržovat v MŠ potřebný řád a učit tak děti pravidlům soužití. V dětech rozvíjíme citlivost pro vzájemnou toleranci, ohleduplnost, zdvořilost a vzájemnou pomoc a podporu. Vedeme děti ke snaze pracovat samostatně, rozvíjíme jejich sebevědomí. Odbouráváme nadměrné zatěžování, soutěžení a stres. Preferujeme pedagogický styl provázející, podporující, aktivizující, partnerský, děti mají vždy možnost výběru. Podporujeme spolupráci dětí, v případě potřeby budeme podporovat i integraci zdravotně postižených dětí.

Vyhýbáme se negativním slovním komentářům, oceňujeme a vyhodnocujeme konkrétní projevy a výkony dítěte. Ve vztazích mezi dětmi a dospělými panuje vzájemná důvěra a zdvořilost. Nenásilně ovlivňujeme i prosociální cítění (prevence šikany a jiných patologických jevů).

 

Ad.4/ Organizace – denní režim je dostatečně pružný, umožňuje reagovat na individuální možnosti a potřeby dětí, pedagogové se plně věnují dětem a jejich vzdělávání, děti nachází potřebné zázemí, klid i bezpečí. Při vstupu dítěte do mateřské školy je uplatňován individuálně přizpůsobený adaptační režim (možná přítomnost rodičů ve třídě společně s dítětem).

Děti mají dostatek času i prostoru pro spontánní hru, aby ji mohly dokončit nebo v ní později pokračovat. Poměr spontánních a řízených činností je v denním programu vyvážený, veškeré aktivity jsou organizovány tak, aby děti byly podněcovány k vlastní aktivitě a zapojovaly se do organizace činností. Do programu jsou pravidelně zařazovány zdravotně preventivní pohybové aktivity. Plánování činností vychází z potřeb a zájmu dětí, vyhovuje individuálním vzdělávacím potřebám a možnostem dětí, viz. denní režim dětí.

 

 

REŽIM DNE V MATEŘSKÉ ŠKOLE

 

 

6.30 - Otevření MŠ

- pitný režim, nabídka ovoce a zeleniny přístupné

V průběhu celého dne

 

6.30 - 8.35 - příchod dětí do MŠ, volné hry dětí, individuální

práce, skupinové činnosti, tělovýchovná chvilka

 

8.35 - 8.45 - osobní hygiena,

 

8.45 – 9.00 - dopolední svačina

 

9.00 - 9.30 - přivítání dne, usměrněné činnosti řízené učitelkou

v pracovních skupinách dle věku a zájmu, dokončení

činnosti dětí

 

9.30 - 11.30 - pobyt venku

 

11.30 - 11.45 - převlékání, příprava na oběd a hygiena

 

11.45 - 12.15 - oběd

 

12.15 - 12.30 - příprava na odpočinek, hygiena

 

12.30 - 14.30 - odpočinek na lehátku, poslech pohádky, vstávání

průběžně, nabídka her pro nespící děti

 

14.30 - 14.45 - vstávání dětí, hygiena, ukládání lůžkovin

relaxační cvičení

 

14.45 - 15.00 - odpolední svačina

 

15.00 – 16.00 - odpolední zájmová činnost, odchod domů

 

16.00 - uzavření MŠ

 

 

Režim dne není závazný mimo dodržování jednotlivých intervalů podávání stravy

a pobytu venku, mění se v souvislosti s organizováním různých činností dětí v MŠ.

 

 

 

 

 

 

Ad.5/ Řízení mateřské školy – Ředitelka mateřské školy plně zodpovídá za její bezproblémový chod. Povinnosti, pravomoci a úkoly všech pracovníků jsou jasně vymezeny, je vytvořen funkční informační systém a to jak uvnitř školy, tak i na venek. Ředitelka školy vyhodnocuje práci všech zaměstnanců, pozitivně zaměstnance motivuje a podporuje jejich vzájemnou spolupráci. Pedagogický sbor pracuje jako tým, zve ke spolupráci rodiče.

Mateřská škola spolupracuje se zřizovatelem, se základní školou a s odborníky poskytujícími pomoc při řešení individuálních a vzdělávacích problémů dětí – pedagogicko-psychologickou poradnou ve Znojmě i s logopedem.

Na začátku školního roku jsou vždy rodiče seznámeni s řádem školy, což také potvrdí svým podpisem.

Rodiče i veřejnost jsou o činnosti mateřské školy průběžně informovány prostřednictvím webových stránek MŠ a na vývěsce mateřské školy, umístěné naproti budově MŠ.

 

Ad.6/ Personální a pedagogické zajištění – O děti pečují dvě pedagogické pracovnice a jedna provozní pracovnice. Obě pedagogické pracovnice mají předepsanou odbornou kvalifikaci, učitelka MŠ, a nadále se aktivně sebevzdělávají, jak formou dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků, tak i formou samostudia. Pedagogické pracovnice se při práci řídí příslušnými pracovními předpisy. Ředitelka mateřské školy absolvovala funkční studium pro ředitele škol a školských zařízení.

V případě nutnosti je spoluúčastí pověřena i provozní pracovnice – pomoc

při převlékání dětí, pomoc při pobytu dětí venku tak, aby u dětí byly vždy dvě dospělé osoby.

 

Ad.7/ Spoluúčast rodičů – Vzhledem k tomu, že mateřská škola doplňuje rodinnou výchovu, jsou rodiče nedílnou součástí mateřské školy, snažíme se proto o každodenní kontakt s rodiči, o navázání oboustranné důvěry, otevřenosti, vstřícnosti a porozumění. Rodiče mají možnost podílet se na dění v mateřské škole, účastnit se různých programů a her svých dětí, jak v průběhu vzdělávání, tak i při volnočasových akcích MŠ. Jsou pravidelně informováni o všem, co se v mateřské škole děje. Učitelky pravidelně informují rodiče o prospívání jejich dítěte a jeho individuálních pokrocích, nezasahují do života a soukromí rodiny. Mateřská škola podporuje společný postup při výchově a vzdělávání dětí.

 

 

 

 

 

  1. Organizace vzdělávání

 

Naše MŠ je jednotřídní, věková struktura dětí 3-6 roků, tedy třída smíšená, zaměření všeobecné.

Vzdělávání ve třídě je standartní, všeobecné s důrazem na rozvoj komunikativních dovedností. U mladších dětí se zaměřujeme hlavně na úspěšnou adaptaci dítěte na prostředí a režim MŠ, aby dítě mělo pocit jistoty a bezpečí. U starších dětí se zaměřujeme na získání věku odpovídajících vědomostí, dovedností a postojů důležitých pro další rozvoj dítěte i pro úspěšné zahájení povinné školní docházky. V tomto roce se více zaměříme na rozvoj předčtenářské a matematické gramotnosti. Velkou pozornost také věnujeme dětem s odkladem školní docházky, se kterými je pracováno také individuálně podle doporučení odborníků.

V mateřské škole jsou pravidelně používány prvky logopedické prevence, jedenkrát za rok přijede do MŠ paní logopedka, která provede depistáž (vyhledání vad řeči dětí) a doporučí rodičům dětí návštěvu u logopeda. V preventivních logopedických chvilkách provádí učitelka MŠ s dětmi různá dechová a artikulační cvičení, také gymnastiku mluvidel a nenásilně procvičuje výslovnost dětí při různých říkankách i hrách, viz. rozpracovaný program preventivní logopedické péče.

 

Vzdělávání v MŠ probíhá v průběhu celého dne, prolíná všemi organizačními složkami a činnostmi.

Provoz naší mateřské školy je celodenní od 6.30 do 16.00 hod.

Přijímány jsou děti zpravidla od 3 let. Po dohodě s ředitelkou je možno přijmout i děti mladší, které v průběhu roku dovrší 3 let. Přijímací řízení probíhá většinou v dubnu a jeho termín a podmínky jsou dostatečně předem zveřejněny na školní vývěsce.

 

Kritéria pro zařazení dětí do MŠ jsou aktualizována dle potřeby:

    1. děti poslední rok před nástupem zahájení povinné školní docházky, děti s OŠD

    2. děti s trvalým pobytem v Olbramkostele

    3. děti, které v průběhu školního roku dovrší věk 3 let


 


 

Při nástupu dítěte do mateřské školy je uplatňován individuální adaptační program. Rodiče se mohou spolu s dítětem účastnit všech akcí pořádaných mateřskou školou, ale také nás kdykoli navštívit a přijít si pohrát, aby se dítě mohlo postupně seznámit s prostředím i ostatními dětmi a zaměstnanci.

V dopoledních hodinách je čas věnován především spontánním a řízeným hrám dětí, dále jsou také zařazeny výtvarné, hudební a pohybové aktivity, volba činnosti je ponechána na dětech. Velký prostor věnujeme pobytu venku, především na zahradě MŠ.

Klademe důraz na společnou tvorbu pravidel a vedení dětí k řešení problémových situací. Děti vedeme k samostatnosti při organizace her, stravování, výběru a úklidu hraček. Starší děti jsou vedeny k pomoci mladším.

Děti nejsou nuceny do jídla, avšak snažíme se, aby dítě od každého jídla alespoň ochutnalo. K dispozici je vždy dostatek volně přístupných tekutin vhodných pro děti.

Do naší organizace výchovné práce je zapracováno i pět divadelních představení, na které dojíždíme do Jihomoravského divadla do Znojma.

Provoz mateřské školy bývá přerušen v měsících červenec, srpen, kdy pedagogičtí pracovníci čerpají řádnou dovolenou. Přerušení provozu oznámí ředitelka školy s dostatečným předstihem v souladu s platnými předpisy.

 

 

V roce 2009/2010 navštěvovalo třídu ,,Sluníček‘‘ 22 dětí, a to 10 děvčat a 12 chlapců, z nichž je 5 školáků, 5 středňáků a 12 mladších dětí.

 

Aktualizace: V roce 2010/11 navštěvuje třídu ,,Sluníček‘‘ 25 dětí, a to 13 děvčat a 12 chlapců, z nichž je 7 předškoláků, 10 dětí střední věkové kategorie a 8 mladších dětí.

 

Aktualizace: V roce 2011/2012 bylo zapsaných 27 dětí, a to 12 děvčat a 15 chlapců, z nichž je 12 předškoláků, 7 dětí střední věkové kategorie a 8 mladších dětí.

 

Aktualizace: V roce 2012/2013 bylo zapsaných 28 dětí, z toho 6 předškoláků, 11 dětí středního věku a 11 mladších dětí.

 

Aktualizace: V roce 2013/2014 máme zapsaných 28 dětí, z toho 7 předškoláků, 8 dětí střední věkové kategorie a 13 dětí mladších.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Škola v průběhu roku pořádá různé akce, kterých se mohou účastnit i rodiče, prarodiče a ostatní příznivci MŠ:

 

CO VŠECHNO CHYSTÁME?

 

Podzim: Třídní schůzka

Výlety do přírody za podzimní skřítky

Slavnost jablíček

 

Zima: Lampionový průvod na rozloučení s podzimem

Zahájení adventu zpíváním u vánočního stromu

Adventní věnec s překvapením

Mikulášskou besídku s nadílkou

Vánoční těšení a posezení s nadílkou

Vánoční besídku pro občany městyse Olbramkostel

Stavění sněhuláků a koulování na zahradě MŠ

Vánoční focení dětí

Výrobu vánočních dárečků a přání pro rodiče

Masopustní karneval

 

Jaro: Cesta za velikonočním zajíčkem

Slet čarodějnic na zahradě MŠ

Projekt Den Země – barevný týden

Oslava svátku matek

Oslava svátku dětí

Vítání občánků

 

Léto: Výlet do přírody nebo do vzdálenějšího místa

Loučení se školáky

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Charakteristika vzdělávacího programu

 

MŠ doplňuje rodinnou výchovu se zaměřením na socializaci dítěte (zařazení do kolektivu), nabízíme další možnost podnětů a činností zajímavých pro rozvoj dětí.

 

Vzdělávací cíl:

Cílem naší snahy je samostatné, spokojené dítě, které je připravené se učit a rozvíjet své schopnosti, vnímat své okolí a komunikovat s ním.

 

Filozofie školy:

Jsme přesvědčeni, že k tomu, aby se dítě v budoucnu mohlo stát kvalitním dospělým, potřebuje rozvinout svou citlivost ve vztahu k sobě samému, lidem kolem sebe, přírodě i kulturním a estetickým hodnotám.

 

Ve své práci preferujeme všestranný rozvoj dítěte, který vychází z upřímných a vlídných vztahů mezi učitelkou a dětmi a mezi dětmi samostatnými. Na základě pevných vztahů uskutečňujeme uspokojování potřeb dětí jak fyzických, tak i psychických, které vychází jednak ze zákonitosti vývoje dítěte, jednak z konkrétních situací, citových stavů dítěte i zájmu celé skupiny.

Používáme metody a formy, které odpovídají potřebám i možnostem konkrétní skupiny dětí. Specifickou formou je didakticky zacílená činnost, která je učitelkou přímo nebo nepřímo motivovaná, kterou dětem nabízíme a v níž je zastoupeno spontánní i záměrné učení.

Je založena na aktivní účasti dětí omezující přijímání hotových poznatků a využívající zejména prožitkového a interaktivního učení. (prostředkem je činnost hra a prožitek dětí). Zároveň mají děti dostatek času i prostoru pro spontánní hru, relaxační a odpočinkové činnosti.

 

Nabídkou nových, zajímavých informací dětem tak vytváříme znalosti (co vím), dovednosti (co umím) a postoje jak se chovám a jak vše používám a cíleně tak usilujeme o vytváření základních klíčových kompetencí dítěte (souborů znalostí, dovedností, postojů a hodnot důležitých pro osobní rozvoj a uplatnění každého dítěte)

 

Děti jsou rozvíjeny v oblastech:

              1. Oblast: Dítě a jeho tělo - BIOLOGICKÁ

              2. Oblast: Dítě a jeho psychika - PSYCHOLOGICKÁ

              3. Oblast: Dítě a ten druhý - INTERPERSONÁLNÍ

              4. Oblast: Dítě a společnost - SOCIÁLNĚ KULTURNÍ

              5. Oblast: Dítě a svět - ENVIRONMENTÁLNÍ

Tento program vychází ze Školského zákona a z Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání. V rámci tématu pak naplňujeme cíle ze všech oblastí vzdělávání.

 

 

Hlavní záměr – 3 rámcové vzdělávací cíle vyplývající ze RVP PV

  1. Rozvíjení dítěte a jeho schopnosti učení – co se dítě učí, jaký vztah k učení získává, zda jej to baví

  2. Osvojování si základních hodnot, na nichž je založena naše společnost – s jakou hodnotou se dítě setkává – hodnoty žádoucí (kamarádství, vzájemná pomoc, spolupráce), hodnoty nežádoucí (reklama, korupce, podplácení, diskriminace)

  3. Rozvíjení osobní samostatnosti, schopnosti projevovat se jako samostatná osobnost působící na své okolí – jaký má dítě prostor pro samostatnost, možnost ovlivnit situaci, ve které se nachází.

 

Prioritou v naší MŠ je:

Rozvíjení sebedůvěry dítěte, respektování jeho individuálních potřeb, rozvíjení jeho osobnosti a respektování věkových odlišností – respektovat a rozvíjet tělesnou a pohybovou zdatnost a manuální zručnost, sebeobslužné dovednosti.

  • Budeme u dětí podporovat samostatnost při řešení problémů a situací, které se v mateřské škole vyskytnou a oceňovat ta řešení ve kterých dojde k dohodě přijatelné pro všechny zúčastněné.

  • Budeme se snažit rozvíjet u dětí pozitivní vztah ke své obci, blízkému okresnímu městu a tradicím našeho regionu.

 

K tomu, abychom dosáhli požadovaných cílů a výstupů, potřebujeme komunikovat s dětmi určitým způsobem, dávat jim potřebnou míru samostatnosti a vytvářet potřebné vzory. Při své práci budeme používat tyto zásady:

 

  1. Rodiče mohou vstupovat do třídy a pobýt tam se svým dítětem.

  2. Děti od činnosti nenutíme, ale umožňujeme jim výběr aktivit.

  3. Snažíme se dětem nabízet stejné příležitosti a být k nim spravedlivé.

  4. Snažíme se dětem podávat pozitivní zpětnou vazbu, motivovat je pochvalou a kladným hodnocením.

  5. Snažíme se děti učit řešit konflikty spravedlivě a domluvou.

  6. V případě vzniku konfliktu upřednostníme jeho řešení před jinými činnostmi tak, aby se nikdo necítil ukřivděný.

  7. Na záchod chodí každý podle své individuální potřeby.

Obsah naší práce bude velmi bohatý a bude jen na dětech, do jaké práce se pustí. Budeme se snažit, aby veškeré vzdělávání vycházelo z prožitku dětí, na kterých se dá hodně stavět.

S dětmi jsme se domluvili na pravidlech, kterými se budeme řídit, aby se nám ve škole líbilo a všichni byli spokojeni.

 

 

 

PRAVIDLA SOUŽITÍ VE TŘÍDĚ

Pravidla soužití ve třídě mateřské školy stanovená postupně od měsíce září. Podle přání a návrhu dětí se mohou doplňovat.

  1. Ve třídě, v šatně, na chodbách neběháme (abychom neublížili sobě a ostatním dětem.

  2. Ve třídě, v šatně, na chodbách nekřičíme (abychom šetřili zdraví svoje i ostatních dětí a nerušili se navzájem při hře).

  3. Spory mezi sebou neřešíme rukama, ale slovem a přátelskou dohodou (neubližujeme si).

  4. Svým kamarádům se neposmíváme (pokud někdo něco nezvládne sám, pomůžeme mu).

  5. Neničíme úmyslně kamarádovi hru ani práci (vážíme si všeho, co druhý vytvoří).

  6. Své hračky si po sobě vždy uklidíme (abychom nenechávali nikde nepořádek).

  7. Pečujeme o čistotu sebe i svého oblečení.

  8. Dodržujeme čistotu – umýváme se po práci i před každým jídlem.

  9. Jíme zdravě – ochutnáme vše, co nám paní kuchařka přichystá.

  10. Dodržujeme u stolu určitou kulturu stolování.

 

Náš školní vzdělávací program pod názvem

,, SE SKŘÍTKEM DO SVĚTA POZNÁNÍ ‘‘

respektuje doporučený i závazný podklad z RVP PV, aktualizovaný

k 1. 3. 2005. Je otevřeným projektem. Vychází z potřeb dětí ve třídě a z věcných pedagogických a provozních podmínek. Je rozdělený na jednotlivé měsíce a ty pak na týdny. Projekty se mohou volně měnit podle momentální potřeby nebo situace.

 

Podle ročního období jej dělíme na 4 okruhy, které se pak dělí na jednotlivé integrované bloky, k nimž dále následují jednotlivá podtémata.

V těchto podtématech jsou potom zakotveny klíčové kompetence, které představují soubor schopností, dovedností, vztahů a poznatků, které má dítě na konci předškolního období dosáhnout.

 

PROVOZNÍ CÍLE

Zaměřené na zlepšení podmínek vzdělávání, vyplývají z analýzy podmínek vzdělávání podle RVP PV, ze kterých jsou patrné největší problémy při vzdělávání. Vzhledem k tomu, že před začátkem školního roku 2010/2011 došlo k částečné vnitřní rekonstrukci mateřské školy, kdy byla nově zrekonstruována umývárna a WC dětí, dále vyměněno nevhodné osvětlení ve třídě, vybudovaná úklidová místnost pro uklízečku, dovybaveny třída a jídelna novým sedacím nábytkem přiměřeným velikosti dětí a dokoupeny nové skříňky, nábytek uspořádán tak, aby děti měly dostatek místa a prostoru k úklidu hraček, zůstává před námi ještě jeden velký úkol, a to dokončení rekonstrukce zahrady. Na rekonstrukci zahrady jsme se domluvili společně se starostou obce. A mělo by k ní dojít v průběhu dalších měsíců.

 

 

  1. Vzdělávací obsah

 

Zpracovaný materiál respektuje hlavní cíle předškolního vzdělávání. Má zakomponovat povinný obsah pěti interakčních oblastí, které zachycují vývoj dítěte, jeho přirozený život, zrání i učení. Tyto oblasti propojujeme v jeden celek, v němž dílčí cíle a dosažené kompetence dítěte na sebe navazují a doplňují se.

 

 

 

Tematický blok s tématy

 

Je rozdělen do čtyř okruhů se vztahem k ročnímu období:

 

 

JARO - ,, Na světě je krásně ‘‘

 

LÉTO - ,, Nejsem na světě sám ‘‘

 

PODZIM - ,, Podzimní čarování ‘‘

 

ZIMA - ,, Zimní radosti ‘‘

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Charakteristika jednotlivých okruhů:

 

  1. Okruh – LÉTO – s názvem ,,Nejsem na světě sám‘‘ je rozdělen na dvě části, a to jednu, která pokrývá měsíc září, kdy začínáme nový školní rok a léto se pomalu chýlí ke konci a druhou, kdy nám v červnu léto začíná.

V první části se zaměříme na vše nové, co nás po příchodu do MŠ obklopuje, učíme se poznávat nové kamarády jménem, znát své jméno a příjmení, bydliště – znát základní vědomosti o rodině a vesnici, kde bydlíme, vědět jak vypadá a kde se nachází naše škola a jaká je naše vesnice. Stanovujeme si také základní pravidla pobytu dětí v MŠ, která se postupně snažíme dodržovat. V oblasti sebeobsluhy učíme děti se samostatně oblékat, dodržovat základní hygienické návyky, jako je mytí, používání kapesníku, používání WC, sebeobsluha při jídle (v jídelně u stolečků). Při tom všem učíme děti komunikovat s kamarády i dospělými tak, aby dovedly požádat, poprosit o hračku či o pomoc nebo vyjádřit svůj vlastní názor.

V druhé letní části společně oslavujeme svátek dětí, povídáme si o vesmíru, sluneční soustavě i o naší planetě zemi, prohlížíme obrázky v encyklopediích, zjišťujeme spoustu zajímavostí, společně oslavíme den země a v projektu nazvaném Barevný týden hledáme možnosti, jak i my děti můžeme chránit a pomáhat naši zemi. Dále zjišťujeme, co vše jsme se za uplynulý rok naučili a dozvěděli nového, povídáme si o tom, čím vším můžeme cestovat, společně se chystáme na školní výlet a všichni se už moc těšíme na prázdniny. Jediným smutným bodem této části je rozloučení s kamarády, kteří od nás odchází do základní školy.

 

  1. Okruh – PODZIM – s názvem ,,Podzimní čarování‘‘ nám nabízí možnost zkoumat měnící se počasí, blížící se podzim, jeho hlavní znaky, učit se znát barvy, poznávat ovoce, zeleninu, kde co roste a kdy se co sklízí, jaké zásady dodržujeme při jídle a proč vůbec zeleninu a ovoce pěstujeme.

 

Pozorujeme, poznáváme a zároveň prožíváme všechny změny v přírodě, změny počasí, s tím spojené i změny v oblékání, připravujeme oslavu ,,svátku jablíček a dýní‘‘. Sbíráme všechny plody podzimu, vyrábíme si různé hračky, skřítky, zkoumáme, co vše se děje na podzim se stromy.

Učíme se také poznávat naše tělo, snažíme se upevňovat si zdraví a získávat vědomosti o tom, jak to vypadá, když kamarád stůně a co vše musíme dělat, abychom nemocem předcházeli.

 

 

  1. Okruh – ZIMA – s názvem ,,Zimní radosti‘‘ nám nabízí prožívat radost z prvního padajícího sněhu a zimních radovánek, vyzkoušet některé pro děti dostupné zimní sporty (bobování, sáňkování, klouzání), uvědomit si, že v zimě se musíme více oblékat a tím si chránit své zdraví a dávat velký pozor při dodržování bezpečnosti u jednotlivých sportů. Společně prožíváme začátek adventu, příchod čertů a Mikuláše a zároveň se těšíme na jedny z nejkrásnějších svátků v roce – Vánoce, nadělování dárečků, prožíváme kouzelný čas veršů, příběhů a pohádek, jak čtených, vyprávěných i televizních.

V této době se také předškoláci připravují k zápisu do základní školy, procvičují si získané znalosti a dovednosti. Při masopustním veselí, na dětském karnevalu probouzíme v dětech zájem o lidové tradice. Také se společně seznamujeme se zvířátky kolem nás, poznáváme domácí zvířata a jejich mláďata, zvířátka, která žijí ve volné přírodě a také ve vodě a u ní. V dalších tématech objevujeme svět kolem nás – zjišťujeme, co děláme celý den, celý rok, povídáme si o tom, čím bychom chtěli být, až budeme velcí, poznáváme různá povolání dospělých, prožíváme svá velká kamarádství, čímž vytváříme v dětech určité povědomí o mezilidských vztazích a morálních hodnotách.

 

 

  1. Okruh – JARO – s názvem ,,Na světě je krásně‘‘ se učíme vnímat a pozorovat, jak se rodí jaro, hledáme první posli jara, učíme se znát první jarní květiny a prožíváme všechny lidové tradice vztahující se k jaru, chystáme oslavy svátků jara, všímáme si změn v přírodě a učíme se poznávat počasí a jeho vliv na růst rostlin a květin v přírodě.

Velmi pečlivě se také připravujeme na oslavu svátku maminek, vyrábíme jim krásné dárečky a nacvičujeme spoustu nových básní a písní, čímž procvičujeme nejen pamětné osvojení, ale učíme se i správně se vyjadřovat a nebát se přednášet a vystupovat na veřejnosti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tyto okruhy se potom dělí na jednotlivé integrované bloky

 

I.B. č.1- Téma: KDO JSEM A KAM PATŘÍM

 

Záměr: Adaptace dítěte v prostředí MŠ, orientace dítěte v MŠ, rodině a okolí.

 

Dílčí cíle:

- osvojení si poznatků a dovedností důležitých podpoře zdraví, bezpečí, osobní pohody i pohody prostředí

- rozvoj komunikativních dovedností (verbálních i neverbálních) a kultivovaného projevu

- získání relativní citové samostatnosti

- seznamování s pravidly chování ve vztahu k druhému

- osvojení si základních poznatků o prostředí, ve kterém dítě žije

- seznamování s místem a prostředím, ve kterém dítě žije, vytváření pozitivního vztahu k němu

- vytvoření povědomí o vlastní sounáležitosti se světem, s živou a neživou přírodou, lidmi a společností

 

Podtémata: - Vše nové kolem nás

  • Moje rodina, moje bydliště

  • Naše škola, naše vesnice

 

I.B. č.2 - Téma: CO NÁM PŘINÁŠÍ PODZIM

 

Záměr: Postupné získávání vědomostí o přírodních darech podzimu, jeho hlavních znacích (barvy a plody podzimu)

 

Dílčí cíle:

  • vytváření zdravých životních návyků a postojů jako základů zdravého životního stylu

  • rozvoj řečových schopností a jazykových dovedností, receptivních (vnímání, naslouchání, porozumění) i produktivních (výslovnosti, vyjádření pojmů, mluvního projevu, vyjadřování)

  • rozvoj, zpřesňování a kultivace smyslového vnímání, přechod od konkrétně názorného myšlení k myšlení slovně logickému (pojmovému)

  • osvojení si elementárních poznatků, schopností a dovedností důležitých pro navazování a rozvíjení vztahů dítěte k druhým lidem

  • vytváření elementárního povědomí o širším přírodním, kulturním i technickém prostředí, o jejich rozmanitosti, vývoji a neustálých proměnách

  • rozvoj schopností přizpůsobit se podmínkám vnějšího prostředí i jeho změnám

Podtémata: - Mění se nám počasí, blíží se podzim

  • Proměny v přírodě, barvy podzimu

  • Čas jablíček

  • Co jíme, kde co roste

I.B. č.3 - Téma: KDYŽ PADÁ LISTÍ

 

Záměr: Společné objevování a poznávání změn v podzimní přírodě, ochrana osobního zdraví

 

Dílčí cíle:

  • uvědomění si vlastního těla

  • osvojení si poznatků o těle a jeho zdraví, o pohybových činnostech a jejich kvalitě

  • rozvoj tvořivosti, tvořivého myšlení, řešení problémů, sebevyjádření

  • rozvoj schopností citové vztahy vytvářet, rozvíjet je a city plně prožívat

  • ochrana osobního soukromí a bezpečí ve vztazích s druhými dětmi i dospělými

  • rozvoj společenského a estetického

  • osvojení si poznatků a dovedností potřebných k vykonávání jednoduchých činností v péči o okolí při spoluvytváření zdravého a bezpečného prostředí a k ochraně dítěte před jeho nebezpečnými vlivy

Podtémata: - Podzim v zahradě – co se děje se stromem

  • Sbíráme plody podzimu

  • Moje tělo – moje zdraví

  • Když kamarád stůně

  • Co viděla vrána na podzim

 

I.B. č.4 - Téma: BUDE ZIMA, BUDE MRÁZ

 

Záměr: Vedení dětí k prožívání citových vztahů k nejbližšímu prostředí, rodině a vnímání vánočních tradic.

 

Dílčí cíle:

  • rozvoj pohybových schopností a zdokonalování dovedností v oblasti hrubé i jemné motoriky (koordinace a rozsah pohybů, dýchání, koordinace ruky a oka), ovládání pohybového aparátu a tělesných funkcí

  • rozvoj komunikativních dovedností a kultivovaného projevu

  • posilování přirozených poznávacích citů (zvídavosti, zájmu, radosti z objevování apod.)

  • rozvoj poznatků, schopností a dovedností umožňujících pocity, získané dojmy a prožitky vyjádřit

  • vytváření prosociálních postojů (rozvoj sociální citlivosti, tolerance, respektu, přizpůsobivosti)

  • rozvoj základních kulturně společenských postojů, návyků a dovedností dítěte, rozvoj schopností projevovat se autenticky, aktivně se přizpůsobovat společenskému prostředí a zvládat jeho změny


 

 

Podtémata: - Když se vločka zatřpytí

  • Brzy přijde Mikuláš

  • Těšíme se na vánoce

  • Vánoce, vánoce přicházejí

  • Čas zimy, čas pohádek

  •  

 

I.B. č.5 - Téma: ZIMA A JEJÍ KOUZLO

 

Záměr: Objevování změň v zimní přírodě, vedení dětí k prožívání lidových tradic (masopust), příprava na první setkání se školou (zápis dětí)

 

Dílčí cíle:

  • rozvoj fyzické i psychické zdatnosti

  • rozvoj řečových schopností a jazykových dovedností

  • osvojení si některých poznatků a dovedností, které předcházejí čtení i psaní, rozvoj zájmu o psanou podobu jazyka i další formy sdělení verbální i neverbální (výtvarné, hudební, pohybové, dramatické)

  • vytváření pozitivního vztahu k intelektuálním činnostem a k učení, podpora a rozvoj zájmu o učení

  • osvojení si elementárních poznatků o znakových systémech a jejich funkci (abeceda, čísla)

  • rozvoj interaktivních a komunikativních dovedností verbálních i neverbálních

  • vytvoření povědomí o mezilidských morálních hodnotách

 

Podtémata: - To to zebe

  • Zimní radovánky

  • Půjdu k zápisu

  • Masopust

 

I.B. č.6 - Téma: MOJE ZVÍŘÁTKO – KDE MÁ DOMOV

 

Záměr: Seznámení dětí se světem zvířat, s živou přírodou.

 

Dílčí cíle:

  • rozvoj fyzické i psychické zdatnosti

  • rozvoj a kultivace představivosti a fantazie

  • vytvoření povědomí o mezilidských morálních hodnotách

  • vytvoření povědomí o vlastní sounáležitosti se světem a s živou přírodou

  • rozvoj úcty k životu ve všech jeho formách

 

Podtémata: - Poznáváme domácí zvířata a jejich mláďata

  • Která zvířátka žijí ve volné přírodě

  • Život ve vodě a o ní

 

I.B. č.7 - Téma: JAK PŘICHÁZÍ JARO

 

Záměr: Společné vnímání a pozorování změn v přírodě, prožívání lidových tradic vztahujících se k jaru.

 

Dílčí cíle:

  • osvojení si věku přiměřených praktických dovedností

  • získání schopnosti záměrně řídit svoje chování a ovlivňovat vlastní situaci

  • rozvoj kooperativních dovedností

  • seznamování se světem lidí, kultury a umění

  • pochopení, že změny způsobené lidskou činností mohou prostřední chránit a zlepšovat, ale také poškozovat a ničit

  • osvojení si některých poznatků a dovedností, které předcházejí čtení a psaní, rozvoj zájmu o psanou podobu jazyka

 

Podtémata: - První poslové jara

  • Jak se rodí jaro

  • Jaro a lidové tradice

  • Svátky jara – Hody, hody doprovody

  • Jaké máme počasí

 

I.B. č.8 - Téma: SVĚT KOLEM NÁS

 

Záměr: Společné objevování a seznamování se světem, který nás obklopuje.

 

Dílčí cíle:

  • rozvoj fyzické a psychické zdatnosti

  • posilování přirozených poznávacích citů

  • vytváření základů pro práci s informacemi

  • rozvoj schopností sebeovládání

  • rozvoj interaktivních a komunikativních dovedností

  • rozvoj schopností žít ve společenství ostatních lidí (spolupracovat, spolupodílet se), a vnímat a přijímat základní hodnoty v tomto společenství uznávané

  • pochopení, že změny způsobené lidskou činností mohou prostředí chránit a zlepšovat, ale také poškozovat a ničit

 

Podtémata: - Hádej, čím jsem

  • Co dělám celý den, celý rok

  • Co budu dělat, až budu velký

  • Já a můj kamarád

 

 

 

 

 

I.B. č.9 - Téma: KDYŽ VŠECHNO KVETE

 

Záměr: Vnímání okolního světa, rozvoj a vyjádření citů k nejbližší osobě.

 

Dílčí cíle:

  • rozvoj pohybových schopností a zdokonalování dovedností v oblasti hrubé a jemné motoriky (koordinace a rozsah pohybu, dýchání, koordinace ruky a oka)

  • rozvoj tvořivosti (tvořivého myšlení, řešení problémů, tvořivého sebevyjádření

  • poznávání sebe sama, rozvoj pozitivních citů ve vztahu k sobě i k druhým, získání sebevědomí, osobní spokojenosti

  • získání relativní citové samostatnosti

  • rozvoj a kultivace mravního i estetického vnímání, cítění a prožívání

  • rozvoj společenského i estetického vkusu

Podtémata: - Maminka má svátek

  • Máme se rádi s mámou a tátou

  • Příroda na jaře, když vše kvete

 

I.B. č.10 - Téma: PLANETA ZEMĚ

 

Záměr: Uvědomění si sounáležitosti s okolním světem, společenstvím lidí a existenci různých národů a kultur.

 

Dílčí cíle:

  • osvojení si elementárních poznatků o znakových systémech a jejich funkci (abeceda, čísla)

  • získání schopností záměrně řídit svoje chování a ovlivňovat vlastní situaci

  • posilování prosociálního chování ve vztahu k ostatním lidem v MŠ, v dětské herní skupině

  • vytváření povědomí o existenci ostatních kultur a národností

  • vytvoření základů aktivních postojů ke světu, k životu, pozitivních vztahů ke kultuře a umění, rozvoj dovedností umožňujících tyto vztahy a postoje vyjadřovat a projevovat

  • poznávání jiných kultur

  • vytvoření povědomí o vlastní sounáležitosti se světem, lidmi, společností, planetou Zemí

 

Podtémata: - Děti mají svátek

  • Co všechno umím

  • Čím cestujeme

  • Jedeme na výlet

  • Hurá na prázdniny

 

 

 

 

Dále vycházíme ze zážitků nepředvídaných, nahodilých, z toho co nás oslovilo. Vznikají tedy i neplánované činnosti, dále pak zpracováváme i dílčí projekty, které jsou krátkodobé nebo prolínají výchovným programem v průběhu celého roku.

Projekty: Já a moje značka

Zdravé zuby

Den Země – Barevný týden

Co se skrývá za bludným kořenem

 

Průběžné cíle - tyto cíle nejsou obsahem tematických celků, ale jejich postupné naplňování prolíná každodenními činnostmi.

  1. Sebeobsluha – samostatné oblékání, stravování, hygiena, udržování pořádku v nejbližším okolí

  2. Základní pravidla chování – vědomé projevování zdvořilého chování a vystupování (neubližovat si navzájem), správná reakce na pokyn dospělého, umět přiměřeně svému věku ovládat své jednání a učit se ho hodnotit

  3. Bezpečná manipulace s hračkami a pomůckami – pohybovat se v budově školy i na školní zahradě tak, abych neohrozil sebe ani ostatní, šetrné a pozorné zacházení s hračkami a jiným zařízením.

 

K jednotlivým tématům jsou potom v TVP rozpracovány dílčí vzdělávací cíle, vzdělávací nabídka – činnosti a očekávané výstupy.

 

 

  1. Vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami a dětí mimořádně nadaných

Při vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami vycházíme z respektování individuálních potřeb a možností jednotlivých dětí. Náplň práce je třeba přizpůsobit tak, aby se maximálně vyhovělo těmto dětem, jejich potřebám a možnostem. Snažíme se o vytváření optimálních podmínek k rozvoji osobnosti každého dítěte, k učení i ke komunikaci s ostatními dětmi a pomáháme jim tak, aby dosáhli co největší samostatnosti. Některé podmínky jsou pro všechny děti společné, jiné se liší podle charakteru znevýhodnění dítěte. U nás se jedná především o děti se sociálním znevýhodněním (děti s oslabeným rodinným zázemím či děti s odkladem školní docházky, kterým se v rámci možnosti snažíme co nejvíce věnovat), dále pro děti s vadou řeči – logopedická cvičení.

Při vzdělávání dětí mimořádně nadaných budeme dbát na to, aby vzdělávací program byl přizpůsoben jejich mimořádným schopnostem a doplněn nabídkou dalších aktivit podle zájmu, jejich schopností a nadání.

 

 

  1. Evaluační systém

 

Evaluace – jedná se o plánovitý a průběžný proces s vyvozováním opaření pro další práci

 

Cílem je, aby kritéria hodnocení byla v souladu s cíli ŠVP a s vyhláškou č. 15/2005 Sb. Hodnocení není cílem, ale prostředkem ke hledání optimálních cest ke vzdělávání dětí. Na základě výsledků hodnocení rozhodneme, co budeme měnit.

Vyhodnocení provádíme ve dvou rovinách, a to v rovině vyhodnocování vzdělávací nabídky a vyhodnocování kvality práce učitelky, a dále pak v rovině vyhodnocování pokroku dětí.

Pravidla pro evaluaci: Týdenní hodnocení vlastní práce

Sledování projevů dětí

Krátké stručné zapisování do hodnotících listů

 

Struktura hodnocení:

Oblast – vymezení oblasti, které chceme hodnotit a dále s nimi pracovat

Kritéria – stanovení kritérií, které budeme pro hodnocení a vyhodnocování využívat

Metody – stanovení metod, kterými budeme hodnotit

Četnost – jak často budeme hodnotit

Odpovědná osoba – kdo bude proces sledovat

Analýza a vyhodnocení získaných dat vzhledem ke stanoveným kritériím

Evaluační zpráva – na jejím základě přehodnocujeme, upravujeme a plánujeme s využitím zjištěných informací – zpětná vazba

 

 

Oblasti evaluace:

  • Hodnocení ŠVP (soulad s RVP PV, funkčnost ŠVP)

  • Hodnocení výchovně vzdělávacího procesu (prožitkové učení, spontánnost dětí, komunikativnost, tvořivost, převažující aktivita dětí, konkrétnost, situace učení, každodenní prolínání vzdělávacích oblastí)

  • Hodnocení integrovaných bloků (jsou-li vhodně připraveny, umožňují dostatečně využít metod prožitkového a situačního učení, přinášejí výsledky, co chybělo, k čemu je třeba se vrátit, kolik dětí je nenaplnilo)

  • Hodnocení podmínek vzdělávání (do jaké míry jsou podmínky naplňovány)

  • Hodnocení docházky dětí do MŠ

  • Hodnocení a sebehodnocení pedagogů (pedagogický styl, cíle a postupy, tvořivost a improvizace)

  • Hodnocení dětí (individuálních pokroků)

  • Hodnocení výsledků vzdělávání (kam jsme došli – změna kvality podmínek a vzdělávacího procesu, získané kompetence, vzdělávací cíle)

 

Vzhledem k tomu, že jsme jednotřídní mateřská škola, prolíná se hodnocení školní a třídní. Obě úrovně jsme přestali rozlišovat a hodnotíme komplexně.

Při sebereflexi si denně odpovídáme na otázky:

Co se děti naučily (hodnotíme děti), co se dozvěděly nového (hodnocení výsledků) a čím (hodnocení procesů) se mi podařilo toho dosáhnout (autoevaluace)

 

Nástroje hodnocení:

  • Pozorování

  • Rozhovory, diskuze, rozbory

  • Kontrola pedagogických a provozních zaměstnanců

  • Hospitace a následné rozbory

  • Analýza třídní a školní dokumentace

  • Analýza integrovaných bloků

  • Porovnání výsledků s plánovanými cíli

  • Analýza vlastní pedagogické a řídící práce

  • Dotazníky

 

Zdroje pro hodnocení: Spontánní reakce dětí, postoje, chování, analýza dětských prací

Výsledky hry

Výsledky pracovních a estetických činností

Hodnocení a spokojenost rodičů

 

Z RVP PV vyplývá, že důležité informace o pokroku dětí je nutno zaznamenávat.

Proto stanovujeme tento postup:

  1. Písemné datovaného výchozího stavu dítěte (stupeň vývoje dítěte, jeho dovednosti a schopnosti)

  2. Provedení záznamu tehdy, jedná-li se o vývojový posun

  3. Zpětná vazba – stanovení zda postupujeme správně a jak pokračovat

 

Měsíční vyhodnocení integrovaných bloků a projektů učitelkami, výsledkem bude závěrečné stanovení kvality vzdělávacího procesu v červnu a vyvození potřeb dalšího rozvoje.

 

Vyhodnocujeme kvalitu práce učitelky a vzdělávací nabídky:

  • Evaluaci tematických celků ve vztahu ke klíčovým kompetencím (1. tabulka)

  • Evaluaci tematických celků prostřednictvím dílčích cílů z RVP PV (2. tabulka)

 

Systém hodnocení:

 

Oblast Kritérium Metody Četnost Hodnotí

 

  1. Soulad s RVP PV dotazník 1x ročně Ř,Ú

Pozorování, analýza

 

ŠVP 2) Funkčnost ŠVP analýza, dotazník 2x ročně Ř,Ú

 

VV proces (viz dotazník) rozhovory, diskuze denně-ústně Ř,Ú děti

Zhodnocení

 

Integrované bloky (viz dotazník) analýza IB týdně-dílčí U

Po jeho skončení U

Ročně Ř

 

Podmínky (viz dotazník) pozorování 2x ročně U

dotazník ročně zaměstnanci

 

Pedagogové pedag.styl, cíle rozvory, diskuze průběžně Ř,Ú

Postupy, tvořivost pozorování

hospitace

sebehodnocení děnně, týdně Ř,Ú

 

Děti získané komp. Sebehodnocení dětí denně U,D

Aktivita hodnocení uč.-záznamy 2x ročně U,Ř

 

Výsledky změny-kam jsme hodnotící dotazník 1x ročně zaměstnanci

došli hodnotící zpráva U,Ř

 

 

 

Jednotlivé oblasti evaluace jsou vyhodnocovány dle časového plánu a z výsledků nadále vycházíme při dalším plánování.